Tandemprojektet ger internationella studenter vid HKR möjligheten att lära känna svensk kultur. I utbyte får projektets svenska deltagare lära känna människor från alla jordens hörn. ”Det är jättekul”, säger Ingrid Gunnarsson.

Hon läser till förskollärare med inriktning mot naturvetenskap och teknik. På hennes utbildning går bara svenska studenter så när hon hörde talas om projektet såg hon det som en chans att lära känna studenter från andra länder. Nu rekommenderar hon alla att anmäla sig.
– Det är en otrolig möjlighet att få kontakter med människor från hela världen.
Ingrid parades ihop med Katharina Wiemers från Wiesbaden i Tyskland. Katharina, eller Kathy som hon kallas, vill lära sig mer om Sverige.
– Vi internationella studenter bor tillsammans och det är svårt att få kontakt med svenskar och den svenska kulturen, säger hon.
Åkte till Kivik
Kathys första intryck av Kristianstad och Sverige är att naturen är vacker och människorna vänliga. Hon har som mål att lära sig svenska och hon läser en kurs i svenska utöver ekonomistudierna. Ingrid har hjälpt henne en del med svenskan.
Kathy och Ingrid träffas ungefär en gång i veckan. De tycker att det är skönt att det inte finns några fasta ramar utan att de kan ses när det passar med plugg och annat.
Första utflykten gjorde de tillsammans med ett annat Tandem-par. Utflykten gick till äppelmarknaden i Kivik där de bland annat tittade på den stora äppeltavlan. De fann varandra snabbt.
Ska laga köttbullar
– Vi hade mycket att prata om så det kändes nästan som att vi känt varandra länge, säger Ingrid.
Framöver ska de träffas och laga svensk mat.
– Det blir köttbullar. Flera internationella studenter som inte är med i projektet kommer nog också att vara med. De har försökt göra det själva utan att lyckas, berättar Ingrid.
Läs mer på hkr.se/tandem
Text: Lucas Mathisen Dietrichson
Foto: Privat