"Vi fick känna på hur det är att driva en utvecklingsprocess"
Herman Ottosson läste kursen Entreprenöriella färdigheter i arbetslivet vid Högskolan Kristianstad under våren 2015.
− Jag har alltid tyckt att entreprenörskap är spännande. Det är inspirerande att leda ett projekt från punkt A till B och jag fick en större förståelse för denna process under min tid på högskolan, säger han.
Viljan att leda och utveckla människor har Herman Ottosson haft sedan barnsben.
− Redan när jag var i sjuårsåldern var jag med och organiserade bandyturneringar på gården hemma i Sölvesborg och det intresset har bara ökat med åren, säger han.
Herman hade precis tagit sin kandidatexamen i idrottsvetenskap när han fick höra talas om den nya kursen på Högskolan Kristianstad.
− Jag läste lite om vad kursen gick ut på och insåg att den innehöll de delar som jag skulle kunna ha stor nytta av i framtiden.
Verkligt projekt
Redan i ett tidigt skede av utbildningen insåg Herman att han hade gjort rätt val.
− Efter förberedelsefasen delades kursdeltagarna in i grupper som ledde olika former av projekt. På så sätt kom vi nära verkligheten och fick känna på hur det är att driva en utvecklingsprocess.
Parallellt med grupparbetet fick även deltagarna individuell återkoppling av en lärare i psykologi.
− Vi fick bland annat möjlighet att diskutera hur vi såg på gruppens utveckling och vår egen roll i processen. Det var mycket utvecklande.
Det som tilltalade Herman mest under kursen var den verksamhetsförlagda utbildningen (VFU) då Herman och några kurskamrater fick genomföra ett utvecklingsprojekt i samarbete med Sparbanken Skåne.
− Det gick ut på att vi med hjälp av olika metoder skulle öka bankens anseende hos ungdomar. Det var spännande att få testa på att omvandla de teoretiska kunskaperna till praktiska färdigheter.
Kunskaper och erfarenheter för framtiden
I dag läser Herman ett magisterprogram "Idrott i utveckling" parallellt med uppdraget som fotbollstränare för Lörby IF:s damlag.
Efter nyår väntar en ny utmaning då han kommer leda FK Karlskronas juniorverksamhet.
Herman hoppas på en framtid som fotbollstränare på heltid och han är övertygad om att han kommer att ha stor nytta av kunskaperna och erfarenheterna från kursen i entreprenöriella färdigheter i sin framtida yrkesroll.
− Jag har bland annat fått lära mig att en process måste få ta sin tid för att kunna gå från nuläge till nyläge. Den entreprenöriella processen förekommer ju faktiskt i alla verksamheter. Det handlar om viljan att förändra något i en positiv riktning.
Text: Jerry Carlsson