Utvärdering pekar på brister
Universitetskanslersämbetet ger kandidatexamen i historia vid Högskolan Kristianstad omdömet bristande kvalitet. "Det är mycket tråkigt", säger Henrik Svensson, sektionschef.
– Vi har stort förtroende för universitetskanslersämbetets utvärderingar och ser allvarligt på utvärderingsresultatet. För att ta ett klokt beslut om hur vi går vidare kommer vi att ta god tid på oss att analysera bristerna, säger Henrik Svensson.
Han påpekar att resultatet inte har några omedelbara konsekvenser för lärare och studenter.
Om utvärderingen
Universitetskanslersämbetet, UKÄ, granskar regelbundet kvaliteten på landets alla grundutbildningar. Utvärderingarna tittar på utbildningarnas examensmål uppnås. Bedömningen görs huvudsakligen utifrån ett slumpmässigt urval av studenternas examensarbeten och en självvärdering från lärosätet. Utbildningarna får något av följande omdömen: mycket hög kvalitet, hög kvalitet eller bristande kvalitet. Vid bristande kvalitet har lärosätet ett år på sig att redovisa de åtgärder som vidtagits för att komma tillrätta med bristerna.
För mer information kontakta:
Henrik Svensson, sektionschef sektionen för lärande och miljö, 044-203343