Publikationer som är indexerade i PubMed
Här finns stegvisa instruktioner för import av uppgifter från PubMed till DiVA.
Publikationer indexerade i PubMed
Är publikationen indexerad i PubMed, sök fram posten i PubMed och kopiera postens PMID (PubMed Identifier, ett för varje post unikt nummer), t.ex. 19157523.
Logga in i DiVA som anställd. Du loggar in med ditt vanliga användarnamn och lösenord.
I DiVA, välj Importera uppgifter om publikation.
Klistra in PMID i fältet PubMedID och klicka på Importera och därefter på Uppdatera.
Under Lista importerade uppgifter klickar du publikationens titel och ett redan ifyllt formulär dyker upp.
För författare som tillhör annan organisation än Högskolan Kristianstad, klicka på Annat lärosäte och skriv in organisationens namn för hand eller kopiera uppgifterna och klistra in, om du har tillgång till publikationen i elektroniskt format.
Fyll inte i e-postadress!
För författare som tjänstgör vid Högskolan Kristianstad, välj sektions- eller institutionstillhörighet i rullgardinsmenyn. OBS! Det måste av publikationen framgå att författarens organisatoriska hemvist är Högskolan Kristianstad. Framgår inte detta, kan publikationen ändå registreras i DiVA, men Annat lärosäte ska då väljas.
Fyll i födelseår och e-postadress. OBS! Viktigt att också fylla i signatur för alla HKR-författare (under "Lokalt användarid").
Kontrollera att rätt språk är valt för publikationen och att Typ av innehåll stämmer.
Längre ner i formuläret kan DOI (Digital Object Identifier, ett för en elektronisk publikation unikt nummer) vara ifyllt. PubMedID är redan ifyllt.
Ange Nationell ämneskategori (SCB:s och Vetenskapsrådets ämneskategorier) i rullgardinsmenyn. Åtminstone huvudkategori måste anges: Farmaci, Humaniora och religionsvetenskap, Matematik, Medicin, Naturvetenskap, Odontologi, Rättsvetenskap/juridik, Samhällsvetenskap, Skogs- och jordbruksvetenskap samt landskapsplanering, Teknikvetenskap, Tvärvetenskapliga forskningsområden, Veterinärmedicin.
Om du har valt en nationell ämneskategori och vill radera valet, klicka på det röda krysset bredvid ämneskategorin.
Fyll i nyckelord, separerade av kommatecken. Nyckelorden skrivs in för hand eller kopieras och klistras in från publikationen.
Abstract är redan ifyllt.
Klicka på Fortsätt, längts ner till höger.
Har du rättigheten att lägga en kopia av publikationen i DiVA, letar du upp filen på hårddisken genom att klicka på Bläddra... och sedan klickar du på Upload.
Klicka på texten Jag godkänner villkoren för elektronisk publicering och läs igenom villkoren. Om du godkänner villkoren och har rättigheten att lägga en kopia av publikationen i DiVA, klicka i rutan bredvid texten Jag godkänner villkoren för elektronisk publicering.
Klicka på Fortsätt, längts ner till höger.
På sidan som du får fram nu kontrollerar du att uppgifterna är korrekta. Vill du ändra något, klicka på Ändra uppgifter, uppe till vänster, så kommer du till det redan ifyllda formuläret igen.
När du är nöjd med postens innehåll, klicka på Skicka in.
Om ingen fulltextfil är kopplad till posten, är den nu sökbar i DiVA, i annat fall granskar en bibliotekarie att uppgifterna är korrekt ifyllda och gör därefter posten sökbar