Barndomsdrömmen blev verklighet
– Det var en fantastiskt lärorik men också väldigt rolig tid som jag alltid kommer att bära med mig, säger hon.
Trots att det är tio år sedan Eva Ditlevsen från Andrarum utanför Tomelilla tog sin biologexamen vid Högskolan Kristianstad är minnena från de fyra studieåren fortfarande starka.
I dag jobbar 51-åriga Eva som biolog och naturpedagog på Christinehofs Ekopark i Tomelilla kommun. Ett jobb som innebär att hon sysslar med allt från guidning av turister och spännande experiment för skolungdomar till planering av ekoparkens innehåll och aktiviteter, såväl som med bevarande och utveckling av dess biologiska mångfald och rika kulturarv.
– Jag har ett fantastiskt stimulerande arbete och stormtrivs. Och detta har jag naturligtvis mina studier vid Högskolan Kristianstad att tacka för, säger hon.
Förverkligade barndomsdröm
Eva berättar att hennes intresse för naturen och dess många komplexa sammanhang alltid har funnits inom henne. Ända sedan hon som barn följde med föräldrarna på regelbundna semesterturer till en stuga på svenska västkusten.
– Jag är uppvuxen på landsbygden i Danmark, men jag tror nog ändå det var i sommarstugan i Halland som mitt stora intresse för naturen fick ordentligt fart.
Det var dock inte förrän vid tiden för millenniumskiftet som Eva tog steget fullt ut och lämnade yrket som språkvetare och översättare bakom sig för att en gång för alla förverkliga barndomsdrömmen.
Geografiskt perfekt
Att det blev Högskolan Kristianstad som fick den äran berättar hon hänger samman med dels tillgängligheten, men också utbildningens goda rykte och den fantastiska omgivningen som den till stor del bedrivs i.
– Det allra första jag tittade på när jag väl hade bestämt mig för att ta steget ut var förstås var utbildningen fanns. Jag bodde redan då i Andrarum och då föll sig valet av Kristianstad naturligt ur ett logistiskt perspektiv. Men det som framför allt lockade var naturligtvis utbildningens innehåll och att den bedrevs i nära anslutning till Kristianstads Vattenrike.
Verklighetsnära utbildning
Ett av de starkaste minnena från utbildningstiden berättar hon annars var de många praktiska moment som hon och hennes studiekamrater på biologprogrammet fick arbeta med.
– Utbildningen innehöll naturligtvis även mycket teori, men det som jag minns var så bra var att de teoretiska kunskaperna vi inhämtade hela tiden också befästes med praktiska övningar. Vi var till exempel väldigt ofta ute på exkursioner och fick hela tiden möjlighet att sätta in de komplexa sammanhang vi studerade i verkliga situationer.
Gemensam strävan
Några andra starka minnen Eva har från sina fyra år i Kristianstad är den gemytliga stämningen och den gemensamma strävan som fanns vid högskolan.
– Jag minns att jag hade väldigt roligt under min studietid. Det var en fin gemenskap både mellan oss studenter och mellan studenter och lärare. Och det var aldrig någon som var märkvärdig eller förmer. Alla var intresserade av varandra och hade liksom ett gemensamt mål att sträva efter, och det var något som vi alla hjälptes åt med att uppnå. Både lärare och studenter, säger hon.
Text och foto: Johan Lenell