Omvårdnad vid vanligt förekommande sjukdomstillstånd
28,5 hp
Kurskod: 1SK305
Beslut: Fastställd av Fakultetsnämnden för hälsovetenskap 2023-11-01. Giltig från och med 2024-01-15. Ersätts av: 1SK306 - Omvårdnad vid vanligt förekommande sjukdomstillstånd.
Nivå: Grundnivå
Ämne/områdeskod: Omvårdnad/omvårdnadsvetenskap (OMA)
Utbildningsområden: Medicinska området 40%, Vårdområdet 60%
Huvudområde: Omvårdnad
VFU-andel: 10,5 hp
Engelsk titel: Nursing in Common Diseases
Diarienummer: 2023-242-2011
Allmänna uppgifter
Kursen ingår i sjuksköterskeprogrammet, år 2. Verksamhetsförlagd utbildning (VFU) ingår med 10,5 hp. Förkunskapskravet ska vara uppfyllt senast fyra veckor innan aktuell kursstart. Moment på engelska kan förekomma. Studieform: Campusförlagd.
Fördjupningsnivå
G1F Grundnivå, har mindre än 60 hp kurs/er på grundnivå som förkunskapskrav
Förkunskaps- och behörighetskrav
Grundläggande behörighet samt godkänd i delprov 8 (Människans anatomi, fysiologi samt grundläggande patofysiologi vid folksjukdomar A, 5 hp), delprov 9 (Människans anatomi, fysiologi samt grundläggande patofysiologi vid folksjukdomar B, 5,5 hp) i kursen Omvårdnad och medicin som integrerad helhet 28,5 hp eller motsvarande. Godkänd i delprov 2 (VFU vid Hälsopunkten, 3 hp) och delprov 5 (VFU inom primärvården, 7,5 hp) i kursen Omvårdnad vid människans olika livsfaser ur ett samhälls- och folkhälsoperspektiv 28,5 hp, delprov 1 (HELP-reflektioner termin 1) 0,5 hp, delprov 2 (HELP-möte 1) 0,5 hp, delprov 3 (HELP terminsexamination/ HELP-möte 2) 0,5 hp i kursen Handledning, etik, ledarskap och profession I (HELP) 3 hp eller motsvarande. Vidare krävs godkänd hälsodeklaration enligt riktlinjer från Socialstyrelsen och Region Skåne/ Smittskydd.
Syfte
Kursen syftar till att studenten, med fokus på förutsättningar för personcentrerad omvårdnad, ska utveckla kunskaper om och förståelse för kirurgisk, ortopedisk och medicinsk omvårdnad med särskild inriktning på den äldre personens behov och livssituation. Studenten ska också utveckla kunskap och färdighet i omvårdnadsåtgärder och medicinsk teknik, samt hållbar utveckling. Ett ytterligare syfte är att studenten ska utveckla kunskaper i vetenskapsteori, kvalitativ metodik samt akademiskt skrivande.
Innehåll
- Personcentrerad omvårdnad med särskilt fokus på förutsättningar för personcentrering
- VFU på sjukhus
- Geriatrik och gerontologi
- Jämställdhet, jämlikhet och hållbar utveckling
- Omvårdnadsåtgärder och medicinsk teknik
- Patofysiologi, diagnostik och behandling vid kirurgiska, ortopediska och medicinska sjukdomstillstånd
- Samsjuklighet
- Hjärt- och lungräddning (S-HLR vuxen)
- Omvårdnadsdokumentation och e-hälsa
- Läkemedelshantering och läkemedelsberäkning
- Teorier och modeller inom omvårdnad
- Vetenskapsteori och kvalitativ metodik
- Informatik och akademiskt skrivande
- Relevanta lagar, föreskrifter och styrdokument i relation till hälso- och sjukvård.
Lärandemål
Kunskap och förståelse
Efter genomgången kurs ska studenten
- kunna redogöra för relevanta lagar, föreskrifter och styrdokument i relation till hälso- och sjukvård (1)
- kunna redogöra för patofysiologi, diagnostik, behandling och omvårdnadsåtgärder vid kirurgiska sjukdomstillstånd (2)
- kunna redogöra för patofysiologi, diagnostik, behandling och omvårdnadsåtgärder vid ortopediska och medicinska sjukdomstillstånd (3)
- kunna beskriva farmakologisk behandling vid kirurgiska, ortopediska och medicinska sjukdomstillstånd med fokus på farmakodynamik (4)
- utifrån biologiska, psykologiska och sociala aspekter kunna redogöra för samt diskutera det normala åldrandet ur ett livsloppsperspektiv (5)
- kunna beskriva besvär, symtom och tecken hos äldre personer samt visa förståelse för deras upplevelser (6)
- kunna redogöra för indikationer, tillvägagångssätt, handhavande, komplikationer, omvårdnadsåtgärder och basala hygienrutiner vid medicintekniska moment (7)
- kunna redogöra för vetenskapsteoretiska begrepp och begrepp inom kvalitativ metodik (8)
- kunna redogöra för fenomen och begrepp utifrån ett patientperspektiv relaterat till filosofi, samt diskutera deras betydelse för omvårdnad (9).
Färdighet och förmåga
Efter genomgången kurs ska studenten
- i samverkan med patient och/eller närstående, utifrån omvårdnadsprocessen samt evidensbaserad vård kunna utföra omvårdnadsåtgärder (10)
- kunna utföra omvårdnadsåtgärder och medicintekniska moment med utgångspunkt från patientsäkerhet samt tillämpa principer för basal hygien och ergonomi (11)
- kunna utföra riskbedömningar och utifrån resultatet föreslå omvårdnadsåtgärder (12)
- kunna dokumentera i en elektronisk patientjournal (13)
- kunna administrera vanligt förekommande läkemedel enligt gällande lagar och riktlinjer samt informera patient och/eller närstående om ordinerat läkemedel (14)
- kunna beräkna, hantera och iordningsställa läkemedel på ett patientsäkert sätt (15)
- utifrån ett personcentrerat förhållningssätt kunna kommunicera med och informera patienter och/eller närstående (16)
- utifrån en samtalsmodell på personcentrerad grund kunna analysera eget samtal och reflektera över egna styrkor och svagheter i samtalet (17)
- kunna rapportera en patient enligt SBAR och samverka/samarbeta med medarbetare samt olika instanser inom vård och omsorg (18)
- kunna utföra hjärt-och lungräddning och häva luftvägsstopp enligt HLR-rådets riktlinjer för S-HLR vuxen (19)
- kunna upprätta en individuell vårdplan där patientens delaktighet och omvårdnadsproblem framgår (20)
- kunna använda relevanta begrepp inom vetenskapsteori, filosofi och kvalitativ metodik samt tillämpa de kvalitativa kvalitetsbegreppen (21)
- utifrån forskningsprocessen självständigt kunna söka ämnesrelevant information med användning av ändamålsenliga sökstrategier och söktekniker (22)
- med fokus på kvalitativ design kunna skriva en akademisk text med god läsbarhet, logisk uppbyggnad, korrekt referenshantering och med relevans för omvårdnad av äldre personer (23).
Värderingsförmåga och förhållningssätt
Efter genomgången kurs ska studenten
- kunna argumentera för hur evidensbaserad vård kan tillämpas (24)
- i relation till sjuksköterskans etiska kod, professionella roll och lagstadgade föreskrifter kunna visa empatisk förmåga, självkännedom, noggrannhet, pålitlighet och omdöme (25)
- kunna reflektera över hållbar utveckling utifrån sjuksköterskors ansvarsområde (26)
- utifrån ett personcentrerat förhållningssätt kunna reflektera över äldre personers ställning i samhället och vilka uttryck det kan ta sig samt hur deras hälsa kan påverkas av besvär, symtom och tecken (27)
- kunna värdera relevanta riskbedömningar och motivera förebyggande omvårdnadsåtgärder (28)
- kunna reflektera över ett personcentrerat perspektiv i relation till samsjuklighet (29)
- kunna, utifrån ett etiskt perspektiv, reflektera över e-hälsa och journaldokumentationens konsekvenser för patient och/eller närstående samt personal (30)
- kunna reflektera över säker läkemedelshantering (31)
- kunna förhålla sig kritiskt och konstruktivt till andras och, i förekommande fall, egna texter (32)
- kunna reflektera över forskningsetik, göra forskningsetiska ställningstaganden och motivera metodologiska överväganden (33).
Genomförande
Undervisningen sker i form av campusförlagda och webbaserade föreläsningar, seminarier, övningar, arbete i par och grupp samt individuella studier. I kursen ingår VFU. Kursen förutsätter tillgång till dator med internetuppkoppling, webbkamera och headset.
Examination – prov och former
På kursen som helhet används betygsgraderna Underkänd (U) och Godkänd (G). Dispens från tregradig betygsskala enligt beslut i Fakultetsnämnden för hälsovetenskap 2019-10-11.
Delprov 1 (10,5 hp) VFU på sjukhus med fokus på personcentrerad omvårdnad.
Individuella demonstrationer av kunskap, färdighet och förhållningssätt samt fullgjord närvaro. Lärandemål 1-3, 10-16, 18, 24 och 25 examineras. Betygsgraderna U och G tillämpas.
Delprov 2 (1 hp) Gerontologi.
Aktivt deltagande vid seminarium samt workshop. Lärandemål 5, 6, 27, 28 och 29 examineras. Betygsgraderna U och G tillämpas.
Delprov 3 (1 hp) Omvårdnadsåtgärder och medicinsk teknik D.
Aktivt deltagande vid redovisning av instuderingsfrågor samt vid praktiska omvårdnadsmoment. Lärandemål 1, 7, 10, 11 och 26 examineras. Betygsgraderna U och G tillämpas.
Delprov 4 (1 hp) Case-seminarium – kirurgi och geriatrik.
Aktivt deltagande vid case-seminarium. Lärandemål 1, 2, 4, 6, 28 och 29 examineras. Betygsgraderna U och G tillämpas.
Delprov 5 (1 hp) Case-seminarium – ortopedi, medicin och geriatrik.
Aktivt deltagande vid case-seminarium. Lärandemål 1, 3, 4, 6, 28 och 29 examineras. Betygsgraderna U och G tillämpas.
Delprov 6 (0,5 hp) S-HLR vuxen.
Självständigt och med god kvalitet kunna utföra S-HLR utifrån HLR-rådets riktlinjer. Lärandemål 19 examineras. Betygsgraderna U och G tillämpas.
Delprov 7 (1 hp) Individuell vårdplan (IVP).
Aktivt deltagande vid seminarium och individuell hemtentamen i form av IVP med IT-stöd. Lärandemål 1, 12, 13, 20, 28 och 30 examineras. Betygsgraderna U och G tillämpas.
Delprov 8 (0,5 hp) Simuleringsövning med fokus på personcentrerad omvårdnad.
Aktivt deltagande vid simuleringsövning. Lärandemål 10, 16 och 25 examineras. Betygsgraderna U och G tillämpas.
Delprov 9 (1 hp) Läkemedelsberäkning och säker läkemedelshantering
Aktivt deltagande vid två seminarier och salstentamen. Lärandemål 15 och 31 examineras. Betygsgraderna U och G tillämpas.
Delprov 10 (0,5 hp) Vetenskapsteori och vetenskaplig metod.
Aktivt deltagande vid begreppsseminarium. Lärandemål 8, 9 och 21 examineras. Betygsgraderna U och G tillämpas.
Delprov 11 (0,5 hp) Artikelgranskning, kvalitativ design.
Skriftlig inlämningsuppgift med efterföljande seminarium. Lärandemål 8, 21, 32 och 33 examineras. Betygsgraderna U och G tillämpas.
Delprov 12 (3,5 hp) Forskningsprocessen, litteraturstudie.
Skriftlig hemtentamen i form av ett paper, genomförs i par, intygat och genomfört Refero antiplagiatguide samt aktivt deltagande vid seminarium. Lärandemål 6, 8, 21, 22, 23, 27, 32 och 33 examineras. Betygsgraderna U och G tillämpas.
Delprov 13 (0,5 hp) Samtalsövning på personcentrerad grund
Genomföra, ljudinspela, analysera och reflektera över ett samtal samt reflektera över återkoppling. Lärandemål 17 examineras. Betygsgraderna U och G tillämpas.
Delprov 14 (3 hp) Patofysiologi, diagnostik, behandling och omvårdnadsåtgärder A- kirurgiska sjukdomstillstånd.
Skriftlig individuell salstentamen. Lärandemål 2 och 4 examineras. Betygsgraderna U och G tillämpas.
Delprov 15 (3 hp) Patofysiologi, diagnostik, behandling och omvårdnadsåtgärder B- ortopediska och medicinska sjukdomstillstånd. Skriftlig individuell salstentamen. Lärandemål 3 och 4 examineras. Betygsgraderna U och G tillämpas.
För betyget Godkänd på hela kursen krävs betyget Godkänd på samtliga delprov.
För delprov 1 äger studenten rätt till 2 examinationstillfällen. Begränsningen införs på grund av att momentet kräver betydande extraresurser för att kunna genomföras. Student som Underkänts i VFU har rätt att genomgå denna ytterligare en gång när VFU-plats kan ställas till förfogande, dock tidigast nästkommande termin.
I förtid avbruten verksamhetsförlagd utbildning (VFU)
Dekan kan, efter föredragning av programområdesansvarig, avbryta en students VFU med omedelbar verkan om studenten visar sådana allvarliga brister i kunskaper, färdigheter eller förhållningssätt att säkerheten för personer som studenten möter på sin VFU, eller dessa personers förtroende för högskolans eller VFU-platsens verksamhet uppenbart riskeras. När en VFU avbryts med stöd av denna föreskrift underkänns studenten på aktuellt delprov/kurs och ett verksamhetsförlagt utbildningstillfälle är därmed förbrukat.
Om det maximala antalet examinationstillfällen ännu inte uppnåtts ska vid avbrytande en individuell plan upprättas gemensamt av programområdesansvarig och examinator i samråd med studenten och en av studentkåren utsedd representant. Planen beslutas av programområdesansvarig. I planen ska de brister avseende kunskaper, färdigheter och förhållningssätt som studenten uppvisar anges, vilket stöd studenten kan få från högskolan för att avhjälpa
dessa brister samt hur och när kontrollen av att studenten uppnått erforderliga kunskaper, färdigheter och förhållningssätt ska ske.
Beslut om studentens fortsatta deltagande i VFU inom ramen för utbildningen, efter uppvisande av nödvändiga kunskaper, färdigheter och förhållningssätt, fattas av dekan efter föredragning av programområdesansvarig. En student äger rätt till en kunskapskontroll. Efter genomförd och ej godkänd kontroll har studenten ej rätt till fortsatt deltagande i VFU inom ramen för utbildningen.
Om en student avbryter sin VFU på eget initiativ, och detta skett av annan orsak än laga förfall (t.ex. egen sjukdom, vård av barn eller anhörigs bortgång, i samtliga fall med uppvisande av läkarintyg), leder avbrottet till att studenten underkänns på delprovet/kursen. Studenten erbjuds i sådant fall en ny VFU-period såvida inte det maximala antalet examinationstillfällen redan uppnåtts.
Högskolans regler för examination finns att läsa på www.hkr.se/student.
Om studenten har en rekommendation från HKR om särskilt pedagogiskt stöd på grund av funktionsnedsättning, har examinator, eller den examinator utser, rätt att ge en anpassad examination eller låta studenten genomföra examinationen på ett alternativt sätt.
Kursutvärdering
Kursutvärdering sker i enlighet med av Högskolan utfärdade riktlinjer.
Beslut
Fastställd av Fakultetsnämnden för hälsovetenskap 2023-11-01. Giltig från och med 2024-01-15. Ersätts av: 1SK306 - Omvårdnad vid vanligt förekommande sjukdomstillstånd.
Revideringar
Övergångsbestämmelser
Student antagen enligt denna kursplan äger rätt att examineras enligt densamma ett (1) år efter att kursplanen upphört att gälla, dvs. ersatts av en ny eller blivit nedlagd. För student som inte har fullföljt kurs med godkänt resultat ett år efter att dess kursplan upphört att gälla kan, inom ytterligare två år och efter prövning av examinator, ges möjlighet till förnyade examinationstillfällen i enlighet med kursplan som innehållsligt kan bedömas som näraliggande och där examination kan genomföras utan att det innebär mer än marginell ökning av de resurser som förbrukas. Efter dessa ytterligare två år kan studenten endast erhålla intyg på avklarade delprov.
Litteratur
Litteraturlistan kan komma att revideras fram till 8 veckor före kursstart.
Kurslitteratur finns i viss omfattning att låna eller ladda ner på biblioteket. Talböcker för studenter med läsnedsättning finns sök- och nedladdningsbara i Legimus.
-
Birkler, Jacob (2007), Filosofi och omvårdnad: etik och människosyn. Stockholm: Liber (239 s).
-
Birkler, Jacob (2022), Vetenskapsteori: en grundbok. 3 upplagan. Stockholm: Liber (160 s).
-
Blomqvist, Kerstin, Edberg, Anna-Karin, Ernsth Bravell, Marie & Wijk, Helle (2017), Omvårdnad & äldre. 1 upplagan. Lund: Studentlitteratur (703 s).
-
Boman, Lennart & Wikström, Claes (2019), Medicinsk teknik : teori, planering och genomförande. 2 upplagan. Lund : Studentlitteratur (526 s).
-
Cancerfonden Statistik om cancer. (2021 s). https://www.cancerfonden.se/om-cancer/statistik
-
Edberg, Anna-Karin & Wijk, Helle (2019), Omvårdnadens grunder – Hälsa och ohälsa. 3 upplagan. Lund : Studentlitteratur (758 s).
-
Ehnfors, Margareta, Ehrenberg, Anna & Thorell- Ekstrand, Ingrid (2021), VIPS-boken - Välbefinnande, integritet, prevention, säkerhet. 3 upplagan. Lund: Studentlitteratur AB (296 s).
-
Ehrenberg, Anna & Wallin, Lars (2019), Omvårdnadens grunder – Ansvar och utveckling. 3 upplagan. Lund: Studentlitteratur (482 s).
-
Ekwall, Anna & Jansson, Anna M (2022), Omvårdnad & medicin. 2 upplagan. Lund: Studentlitteratur (697 s).
-
Friberg, Febe & Öhlén, Joakim (2019), Omvårdnadens grunder – Perspektiv och förhållningssätt. 3 upplagan. Lund: Studentlitteratur (714 s).
-
Friberg, Febe, Segesten, Kerstin, Dahlborg, Elisabeth, Östlundh, Linda (2022), Dags för uppsats : vägledning för litteraturbaserade examensarbeten. 4 upplagan. Studentlitteratur (248 s).
-
Henricson, Maria (2017), Vetenskaplig teori och metod : från idé till examination inom omvårdnad. 2 upplagan. Lund: Studentlitteratur (510 s).
-
Järhult, Johannes, Offenbartl, Karsten & Andersson, Manne (2019), Kirurgiboken : vård av patienter med kirurgiska, urologiska och ortopediska sjukdomar. 6 upplagan. Stockholm: Liber (651 s).
-
Khalaf, Atika & Nagel, Cicilia (2018), Kompendium i läkemedelsberäkning. 2 upplagan. Högskolan Kristianstad (55 s). Anmärkning: Erhålls av skolan
-
Kumlien, Christine & Lundmark Rystedt, Jenny (2022), Omvårdnad & kirurgi. 2 upplagan. Lund: Studentlitteratur (574 s).
-
Nordeng, Hedvig & Spigset, Olav (2020), Farmakologi och läkemedelsanvändning. 3 upplagan. Lund: Studentlitteratur (400 s).
-
Polit, Denise F & Beck, Cheryl Tatano (2021), Nursing Research: generating and assessing evidence for nursing practice. 11 upplagan. Philiadelphia: Wolters Kluwer Health (839 s).
-
Sandman, Lars & Kjellström, Sofia (2018), Etikboken: Etik för vårdande yrken. 2 upplagan. Lund : Studentlitteratur (485 s).
-
Svenska rådet för hjärt-lungräddning (2021), S-HLR vuxen för sjukvårdspersonal: Kursbok med webbutbildning.
-
Uppsala universitet (2023), Codex: Regler och riktlinjer for forskning.. http://codex.uu.se/
Vetenskapliga artiklar om maximalt 150 sidor tillkommer.