Utvärdering för förändring
15 hp
Kurskod: VE8925
Beslut: Fastställd av Utbildningsnämnden för hälsa och samhälle 2014-01-27. Giltig från och med 2014-09-01. Nedlagd 2024-10-08. Ersätts av: HE8400 - Utvärdering för förändring.
Nivå: Avancerad nivå
Ämne/områdeskod: Folkhälsovetenskap (FHA)
Utbildningsområden: Vårdområdet 20%, Samhällsvetenskapliga området 80%
Huvudområde: Hälsovetenskap
VFU-andel: 2,5 hp
Engelsk titel: Evaluation for Change
Diarienummer: U2014-242-397
Allmänna uppgifter
Kursen ges som fristående kurs och ingår även i Masterprogrammet Integrerad hälsovetenskap samt Master i utbildningsvetenskap. Studieform: Nätbaserad. Undervisningsspråk: svenska och engelska. I kursen ingår 2,5 hp verksamhetsförlagd utbildning (VFU).
Fördjupningsnivå
A1N Avancerad nivå, har endast kurs/er på grundnivå som förkunskapskrav
Förkunskaps- och behörighetskrav
Godkänt resultat på 135 hp varav minst 60 hp inom Hälsovetenskap eller motsvarande alternativt 60 hp utbildningsvetenskap samt självständigt arbete om minst 15 hp
Syfte
Syftet med kursen är att studenten ska utveckla kunskaper om utvärdering och förändringsarbete för att bedriva hållbar utveckling inom aktuellt verksamhetsområde.
Innehåll
- Olika utvärderingsmodeller.
- Utvärderingsdesign och hållbar utveckling.
- Den deltagarbaserade utvärderingens ursprung, grundläggande filosofiska och etiska principer samt dess politiska konsekvenser.
- Utvärderingsprocessen som en cykel av reflektion, handling och förändring.
- Involvering av intressenter i utvärderingsprocessen.
- Utveckling av logisk modell och bedömning av ett projekts utvärderingsbarhet, samt utveckling av en utvärderingsplan.
Lärandemål
Kunskap och förståelse
Efter genomgången kurs ska studenten
- kunna kritiskt granska och reflektera över vad val av olika utvärderingsmodeller innebär för kunskapsutveckling genom utvärdering (1)
- på en fördjupad nivå kunna reflektera kring underliggande antaganden och politiska implikationer i olika utvärderingsansatser (2)
Färdighet och förmåga
Efter genomgången kurs ska studenten
- kunna konstruera en logisk modell för ett projekt (3)
- kunna identifiera och utifrån ett maktperspektiv kunna analysera intressenter i ett utvärderingsprojekt (4)
- kunna bedöma utvärderingsbarheten och utveckla en utvärderingsplan för ett projekt eller program (5)
Värderingsförmåga och förhållningssätt
Efter genomgången kurs ska studenten
- utifrån ett vetenskapligt förhållningssätt kunna granska och kritisera utvärderingsdesign (6)
- kunna kritiskt värdera etiska aspekter av utvärderingsarbete (7)
- kunna förhålla sig kritiskt till utvärderarens roll i utvärderingsprocessen (8).
Genomförande
Kursen är nätbaserad och löper över en termin, med stöd av en nätbaserade lärplattform. Den studerande förutsätts därför ha tillgång till dator med internetuppkoppling. Arbetsformer som förekommer är litteraturstudier, enskilda uppgifter samt nätbaserade diskussioner.
VFU är utformad enligt den så kallade "sandwich-modellen" för verksamhetsintegrerat lärande. Det innebär att insamlande av material från en vald organisation varvas med reflektion, analys och litteraturstudier.
Examination – prov och former
Delprov 1 (7,5 hp) Grunderna för utvärderingsmodeller.
Grunderna för olika utvärderingsmodeller, politiska implikationer i utvärderingar och artikelgranskning examineras genom skriftlig individuell hemtentamen. Lärandemål 1, 2 och 6-8 examineras. Betygsgraderna U och G tillämpas.
Delprov 2 (3 hp) Logisk modell
Utveckling av logisk modell samt identifiering av intressenter examineras genom skriftlig individuell hemtentamen. Lärandemål 3, 4 och 5 examineras. Betygsgraderna U, G och VG tillämpas.
Delprov 3 (4,5 hp) Utvärderingsbedömning.
Utvärderingsbedömning och planering, etiska aspekter i utvärdering examineras genom skriftlig individuell hemtentamen. Lärandemål 4-8 examineras. Betygsgraderna U, G och VG tillämpas.
Betygsgraderna Underkänd, Godkänd och Väl godkänd tillämpas. För betyget Godkänd på hela kursen krävs minst betyget Godkänd på samtliga delprov. För betyget Väl godkänd krävs därutöver betyget Väl godkänd på delprov 2 och 3.
Högskolans regler för examination finns att läsa på www.hkr.se/student.
Kursutvärdering
Kursutvärdering sker i enlighet med av Högskolan utfärdade riktlinjer.
Beslut
Fastställd av Utbildningsnämnden för hälsa och samhälle 2014-01-27. Giltig från och med 2014-09-01. Nedlagd 2024-10-08. Ersätts av: HE8400 - Utvärdering för förändring.
Revideringar
Övergångsbestämmelser
Student antagen enligt denna kursplan äger rätt att examineras enligt densamma ett (1) år efter att kursplanen upphört att gälla, dvs. ersatts av en ny eller blivit nedlagd. För student som inte har fullföljt kurs med godkänt resultat ett år efter att dess kursplan upphört att gälla kan, inom ytterligare två år och efter prövning av examinator, ges möjlighet till förnyade examinationstillfällen i enlighet med kursplan som innehållsligt kan bedömas som näraliggande och där examination kan genomföras utan att det innebär mer än marginell ökning av de resurser som förbrukas. Efter dessa ytterligare två år kan studenten endast erhålla intyg på avklarade delprov.
Litteratur
Litteraturlistan kan komma att revideras fram till 8 veckor före kursstart.
Kurslitteratur finns i viss omfattning att låna eller ladda ner på biblioteket. Talböcker för studenter med läsnedsättning finns sök- och nedladdningsbara i Legimus.
-
O’Sullivan, R.G (2004), Practicing evaluation: A collaborative approach. Sage Publications (176 s).
-
Patton, M.Q Utilization-focused evaluation. 4 upplagan. Thousand Oaks:Sages Publications (696 s). Övrigt: *
Vetenskapliga artiklar som omfattar cirka 200 sidor tillkommer / Scientific articles comprising approximately 200 pages will be added.