Världsberömd forskare om strategisk ledning och styrning
Det är första gången han besöker norra Europa och han hade blivit varnad för att åka till Sverige på vintern. Men det hindrar inte professor Wei Shen från Arizona State University att besöka Kristianstad och gästföreläsa om den senaste utvecklingen inom området för strategisk ledning och styrning.
Professor Wei Shen från Arizona State University under seminariet i Kristianstad.
”How demographic differences in sex and race influence CEO boards: A social psychological perspective on the involuntary turnover of newly appointed CEOs”. Så lyder den långa titeln på Wei Shens senaste artikel som är så färsk att den ännu inte publicerats. Och det är innehållet i denna artikel, det senaste från Wei Shens forskning, som han är i Sverige för att tala om.
Några svaga solstrålar strilar in genom rutan i den gamla arresten där föreläsningen är förlagd och professorn påpekar att det ser inte lika mörkt ut som hans svenske kollega i Arizona varnat honom för. Bland åhörarna finns såväl doktorander från högskolan som tillresta från Linköping och Linnéuniversitetet. Det är forskningsmiljön AOS, Auditing, Organization and Society, som bjudit hit Wei Shen till ett öppet seminarium och som en del av kursen Företagsstyrning.
– Vi bjöd hit honom för att inspireras av en toppforskare inom området och att utveckla forskningsprojekt i samarbete med varandra, säger Timurs Umans, forskningsmiljöledare för AOS och biträdande professor i företagsekonomi med inriktning bolagsstyrning.
– Vi har en hel del att lära av forskarna inom vårt fält i USA, fortsätter Timurs, exempelvis hur vi ska lyckas bli publicerade i bättre tidskrifter, och sådant kan vi lära oss genom att samarbeta med dem.
Hur tar folk beslut?
Hur tar beslutsfattare beslut och vad påverkar beslutsfattare att ta beslut? Vilket är bästa beslutet för att ge bolaget konkurrensmässiga fördelar? Dessa frågor är några av Wei Shens specialiteter.
– Det är väldigt viktigt för oss att förstå hur folk verkligen fattar beslut, och att förstå beslutsprocessen och vilka faktorer som ligger bakom. För att förstå hur en organisation fungerar måste du förstå hur människor fungerar, berättar Wei Shen som har sin bakgrund inom psykologi.
Den senaste artikeln, som alltså ännu inte publicerats, behandlar hur demografiska skillnader i kön och ras påverkar styrelser, ur ett socialpsykologiskt perspektiv. Det finns inte mycket forskning inom fältet.
– Min forskning handlar inte bara om företagsstyrning, utan snarare kretsar den kring VD:ar, toppdirektörer och styrelser; hur de interagerar med varandra och hur de fattar beslut, och hur besluten i sin tur påverkar organisationen, förklarar professor Shen.
Text och foto: Fabian Rimfors
Timurs Umans och Wei Shen hoppas kunna starta forskningsprojekt i samarbete med varandra.