Högskolan i nytt projekt för klimatneutral kommun
Klimatneutrala Kristianstad 2030 är namnet på ett nytt projekt där Högskolan Kristianstad ansvarar för forskningsdelen. Nyligen kunde man trycka på startknappen, sedan samverkansprojektet beviljats ett bidrag på 4,8 miljoner kronor från Energimyndigheten.
– Det är förstås jätteroligt att vi fått detta positiva besked! säger Daniela Argento.
Hon är biträdande professor i företagsekonomi vid Högskolan Kristianstad, och den som kommer hålla i trådarna från högskolans håll i samverkansprojektet Klimatneutrala Kristianstad 2030. Projektet, som finansieras av bidraget från Energimyndigheten, är ett samarbete mellan kommunen och flera utomstående parter, däribland högskolan.
Daniela Argento berättar att projektansökan togs fram med ganska kort varsel.
”Klimatförändringarna är en pressande fråga och går inte att ignorera.”
– Men tack vare stöd och samarbete mellan olika parter på högskolan lyckades vi! Så jag är tacksam för alla som bidrog.
Att Högskolan Kristianstad medverkar i ett hållbarhetsprojekt känns naturligt, menar Daniela Argento.
– Klimatförändringarna är en pressande fråga och går inte att ignorera. Dessutom har Högskolan Kristianstad sedan tidigare en rad olika projekt inom olika discipliner som relaterar till hållbarhetsarbete. Det är ju en del av högskolans strategi.
Fossilfria transporter och klimatsmart jordbruk
I detta projekt ska Daniela Argento arbeta tätt tillsammans med kommunen och följa dess resa mot klimatneutralitet. Särskild fokus kommer att ligga på två områden, nämligen transporter och jordbruk.
– Dessa sektorer har stor inverkan på klimatet, eftersom de bidrar till utsläpp av växthusgaser.
”Som representant för högskolan ska jag bidra med dialog och kunskap.”
Förhoppningen är att finna innovativa lösningar där jordbruket kan bli mer klimatsmart och transporterna fossilfria. Ett första skede handlar bland annat om att ringa in intressenterna och utröna hur dessa kan engageras. Det finns långt gångna tankar om att använda digitalisering och olika typer av medborgarengagemang för att få dem med på banan.
– Som representant för högskolan ska jag bidra med dialog och kunskap. Detta är ju frågor som jag sysslat med tidigare, i andra forskningsprojekt, så jag kan förhoppningsvis dra nytta av dessa erfarenheter.
För en tid sedan talade klimataktivisten Greta Thunberg till världsledare, och beskrev deras planer och engagemang som ”bla-bla-bla”. De stora förändringar som utlovats har hittills mest förblivit tomma ord och skrivbordsprodukter.
Projektet ska driva på kommunens utveckling mot klimatneutralitet. Här kan högskolan också spela en viktig roll, menar biträdande professor Daniela Argento.
Hållbarhet inte en separat fråga
– Jag förstår att hon är kritisk, men någonstans måste man börja. Och jag vet att man i Kristianstad kommun har en rad handfasta projekt på gång. Ett exempel är klimatsmarta Näsby där man inriktar sig på ett konkret område i staden, säger Daniela Argento.
Samtidigt är det viktigt, menar hon, att hållbarheten inte blir en separat fråga, utan integreras och genomsyrar tänkandet i allt som görs.
– Och kommunen kan förstås inte heller göra allt på egen hand, utan omställningen kräver samarbete med många olika aktörer och ett mod att våga testa nya saker. Det finns inget ”one-size-fits-all”, utan allt måste testas i sin kontext.
”Det finns mycket som indikerar att man är på rätt väg. Jag tror att vi tillsammans kan göra skillnad.”
Projektet är hittills bara några veckor gammalt, men Daniela Argento har börjat sondera terrängen för att få grepp om den kommande insatsen. För hennes och högskolans del kommer tyngdpunkten i arbetet ligga mellan åren 2022 och 2024.
Men vad händer sedan? Hur stor är möjligheten för kommunen att faktiskt bli klimatneutral till år 2030?
– En bra fråga. Mycket hänger förstås också på tid och resurser för att få till denna övergång. Men viljan finns och det finns mycket som indikerar att man är på rätt väg. Jag tror att vi tillsammans kan göra skillnad.
Text och porträttfoto: Kerstin Weman Thornell
Foto: Kristianstads kommun