Gå direkt till innehåll.
Logotyp HKR
  • Trygghet och säkerhet
  • Bibliotek
  • Canvas lärplattform
  • E-post
  • Studentportalen
  • För medarbetare, Greenroom
In English
  • Utbildning
  • Forskning
  • Samverkan
  • Om oss
  • Logga in
  • Canvas lärplattform
  • E-post
  • Studentportalen
  • För medarbetare, Greenroom
{{ prevNode.name }}
{{ node.name }}
  • Trygghet och säkerhet
  • Bibliotek
In English
Logotyp HKR
  • Utbildning
  • Forskning
  • Samverkan
  • Om oss
Mer innehåll
{{ node.name }} {{ node.name }}
  1. HKR
  2. Nyheter
  3. Framtidens entreprenörer skapar nya produkter och tjänster
  1. HKR
  2. Nyheter
  3. Framtidens entreprenörer...
28 jan. 2022 /Nyhet /Samverkan

Framtidens entreprenörer skapar nya produkter och tjänster

Företagen saknar viss kompetens som studenterna kan bidra med. Studenterna får i sin tur ny erfarenhet och entreprenöriella förmågor. Tillsammans tar de fram hållbara modeller för utveckling. EU-projektet Framtidens entreprenöriella arbetskraft i Skåne tar tillvara på studenters idéer för att skapa fler produkter och tjänster i näringslivet.

Studenter innoverar runt ett bord.EU-projektet Framtidens entreprenöriella arbetskraft startade 2020 och ska avslutas 2023.

Projektet ska stärka små och medelstora företags verksamhetsutveckling och samtidigt ge studenterna entreprenöriella förmågor. Detta uppnås dels genom innovationsutbildning tillsammans med studenter (tvådagarskonceptet Imagine*) och dels genom att studentkonsulterna deltar i skarpa utvecklingsprojekt hos företag (via Kristianstad Akademi). Företagen utvecklar därför sina innovativa förmågor tillsammans med studenterna samtidigt som de tillgodogör kompetensförsörjning genom studentkonsultverksamheten.

Projektet Framtidens entreprenöriella arbetskraft, som startade under hösten 2020, har hittills skapat betydelsefulla värden för aktörer som näringsliv, studenter, akademi och Kristianstad kommun. Till exempel har man skapat och stärkt relationerna mellan projektaktörerna Högskolan Kristianstad, Malmö Universitet, Krinova, och Drivhuset, och även mellan Högskolan Kristianstad och Kristianstad kommun, vilket har bidragit till goda förutsättningar för samverkan.

”Med studenterna som brobyggare öppnas vägar till ny samverkan.”

Mats Åhlander, projektledare

Att det finns en person från kommunen med en aktiv roll i projektet ses som en framgångsfaktor för projektet. En annan framgångsfaktor är det väl fungerande samarbetet, engagemanget och kommunikationen inom projektet. Det skapar goda förutsättningar för att driva och utveckla EU-projektet.

Men trots projektets fina framgångar har det funnits utmaningar längs vägen. Bland annat har projektet arbetat aktivt med att få större deltagande från företag i innovationskonceptet Imagine. Pandemin har satt sina begränsningar för att mötas fysiskt, men projektet har aktivt arbetat med kommunikation och digital spridning, vilket har gett resultat. Ett resultat av pandemin har varit att digitala kurser, i kombination med fysiska möten, har kommit för att stanna.

I dag är det cirka 200 företag och flera tusen studenter som interagerar med projektet. Projektets aktiviteter har väckt intresse på såväl lokal som regional och nationell nivå. Man ser också flera spin off-effekter. Till exempel examensarbeten och projektarbeten på företag, flera verksamhetsförlagda utbildningsplatser, nya möjligheter till forskningsprojekt samt nya anställningar för studenterna hos de involverade företagen.

Det är inte bara studenter och företag som har fått ökat intresse för utbildningarna, eller ökad tillit till att de kan utvecklas tillsammans med större möjlighet till kompetensförsörjning. Även kommuner och andra intressenter ser ett ökat intresse för regionen genom projektet.

”Det är ett enkelt sätt att kunna erbjuda vårt näringsliv en möjlighet att höja sin innovationsförmåga och tänka nytt.”

Ella Ekenberg, näringslivsutvecklare

Projektet avslutas under våren 2023 men redan nu har de goda resultaten skapat planer för en fortsättning där aktiviteter kan integreras i den ordinarie verksamheten och vara en inspiration till andra lärosäten och företag.

– Vi kan, såhär i mitten av projektet, se att intresset för samverkan mellan akademi och små och medelstora bolag har ökat drastiskt. Med studenterna som brobyggare öppnas vägar till ny samverkan. Intresset växer såväl externt i regionen som internt inom akademin. Det är väldigt inspirerande att driva projekt som genererar så mycket positiv respons från alla håll. Företagen saknar viss kompetens som studenterna kan bidra med. Tillsammans innoverar de fram hållbara modeller för utveckling, säger Mats Åhlander, projektledare.

Vad är framgångsfaktorn för Framtiden entreprenöriella arbetskraft?

– Det beror på de olika samverkansaktörernas helhjärtade engagemang! Tillsammans skapade vi från start en tydlig projektplan där alla var delaktiga i att beskriva målbilden. Vi var noga med att samla alla aktörers förväntningar och har hela tiden arbetat med en transparens i projektets framfart. Alla är lika viktiga och allas värde lyfts fortlöpande.

– Vi har en tydlighet i projektets centrala kommunikationsflöden och vi har odlat en feedbackkultur som främjar ständig utveckling i samarbete med varandra. Projektteamet består av olika personligheter där vi drar nytta av varandras kompetens. Vi diskuterar redan hur vi skall utveckla vår samverkan ytterligare och på resan har nya organisationer anslutit till dessa diskussioner, fortsätter Mats Åhlander.

* Tvådagarskonceptet Imagine har utvecklats med inspiration från Stanford University och bygger på ”design thinking process”. Imagine ger studenterna entreprenöriella förmågor och generar nya affärsidéer.

Text: Anna Ternell och Lina Lindbäck
Foto: Fredrika Braw

Fakta Framtidens entreprenöriella arbetskraft

Namn: Framtidens entreprenöriella arbetskraft
Programområde: Skåne-Blekinge
Projekttid: 2020-09-01 – 2023-04-30
Stödmottagare: Högskolan i Kristianstad
Beviljat stöd från EU:s regionala utvecklingsfond: 4 577 253 kr

Animerad glödlampa .

Fakta Imagine

Två dagars innovationsevent med inspiration, seminarier och workshops för studenter. Utmaningarna identifieras och väljs ut av studenterna eller uppdragsgivare från näringsliv eller organisation.

Mer om Imagine
Det gick inte att fullfölja begäran.

Kontakt

{{ staffmember.name }}

{{ staffmember.name }}

{{ staffmember.jobTitle }}

Länk till kontaktuppgifter visas om {{staffdetails.CountDown}} sekunder.

Visa kontaktuppgifter

E-post {{ staffmember.email }}

Telefon {{ staffmember.telephone }}

Digitalt möte: {{ staffmember.zoomUrl }}

Ella Ekenberg, näringslivsutvecklare, Kristianstads kommun

”Det är ett enkelt sätt att kunna erbjuda vårt näringsliv en möjlighet att höja sin innovationsförmåga och tänka nytt. Speciellt i dessa tider där det varit viktigt med omställning för många branscher. Jag ser också att det öppnar upp nya dörrar för vårt näringsliv när de kommer i kontakt med akademin och Krinova, och får kunskap om de möjligheter som finns till samverkan genom studentkonsulter, VFU-platser, examensarbeten, med mera.”

”Det är ett enkelt sätt att kunna erbjuda vårt näringsliv en möjlighet att höja sin innovationsförmåga och tänka nytt. Speciellt i dessa tider där det varit viktigt med omställning för många branscher. Jag ser också att det öppnar upp nya dörrar för vårt näringsliv när de kommer i kontakt med akademin och Krinova, och får kunskap om de möjligheter som finns till samverkan genom studentkonsulter, VFU-platser, examensarbeten, med mera.”

Åse Togerö, grön utvecklingschef, Skanska Sverige

”Jag är djupt imponerad av de förslag som studenterna under mycket stor tidspress tagit fram under Imagine. Inte minst presentationerna imponerade där studenterna under tre minuter lyckades förmedla engagemang, motivering och konkreta, innovativa och viktiga lösningar för att stadsdelar ska kunna bli ekologiskt och socialt hållbara.”

”Jag är djupt imponerad av de förslag som studenterna under mycket stor tidspress tagit fram under Imagine. Inte minst presentationerna imponerade där studenterna under tre minuter lyckades förmedla engagemang, motivering och konkreta, innovativa och viktiga lösningar för att stadsdelar ska kunna bli ekologiskt och socialt hållbara.”

Massimiliano Pattara, business designer Krinova

”Som coach till studenter och företag under projektet har jag förmånen att se hur metoderna som används i detta projekt inspirerar studenter och företag att utmana sig själva bortom rutintänkande, och utforska innovativa lösningar som kan göra verklig skillnad i samhället och näringslivet.”

Julius Soutine, innovationsrådgivare, Högskolan Kristianstad

”Imagine ger studenter insikt och kunskap kring deras egen förmåga att skapa förändring. Förutom uppmuntran att driva egna projekt, kommer tryggheten i en lösningsfokuserad inställning att hjälpa både dem och oss när de kommer ut på sina arbetsplatser och formar morgondagens samhälle.”

Fredrika Braw, innovationsstrateg Högskolan Kristianstad

”I takt med samhällets snabba utveckling behöver vi förbereda våra studenter inför en sådan verklighet. Därför implementerar vi innovationsträning i våra utbildningar.”

Tim Omorogieva, business developer, Drivhuset

”När vi coachar studenter främjar vi entreprenörskap och förmågan att förändra. Med innovativa lösningar och processer gör sig studenterna redo för att våga ta sig an utmaningar och skapa konkreta värden på marknaden och i samhället. Man utvecklar inte bara idéer. Det handlar lika mycket om personlig utveckling.”

Jessica Andersson, studentmedarbetare - konsultansvarig i Kristianstad Akademi

”Studentkonsulterna får med sig erfarenheter och kunskaper från skarpa projekt, där de tillsammans med företag har fått utvecklas och växa. De använder verktyg från sin utbildning och applicerar det direkt i praktiken, vilket gör att de får god nytta av sin utbildning redan under studierna.”

”Studentkonsulterna får med sig erfarenheter och kunskaper från skarpa projekt, där de tillsammans med företag har fått utvecklas och växa. De använder verktyg från sin utbildning och applicerar det direkt i praktiken, vilket gör att de får god nytta av sin utbildning redan under studierna.”

Anna Bogeskär Brandt, projektledare, Malmö universitet

”För Malmö universitet innebär projektet tid och möjlighet att lägga extra fokus på våra studenters idékraft och hur denna kan bidra till att stärka företagande och entreprenörskap i Skåne. Vi utvecklar befintliga strukturer på lärosätet, stärker samverkan med flera företagsnätverk och, viktigast av allt; studenternas innovativa förmågor utvecklas och tas tillvara på.”

”För Malmö universitet innebär projektet tid och möjlighet att lägga extra fokus på våra studenters idékraft och hur denna kan bidra till att stärka företagande och entreprenörskap i Skåne. Vi utvecklar befintliga strukturer på lärosätet, stärker samverkan med flera företagsnätverk och, viktigast av allt; studenternas innovativa förmågor utvecklas och tas tillvara på.”

Uppdaterad: 2022-01-31 av rimfab

Sidansvarig: Jakob Nord

Dela

  • Länk, dela på e-post (öppnas i mail-program)
  • Länk, dela på LinkedIn (öppnas i nytt fönster)
  • Länk, dela på Facebook (öppnas i nytt fönster)
Dela

Högskolan Kristianstad är en del av COLOURS European University Alliance, ett samarbete med åtta andra europeiska universitet.

Colours logotyp.

Kontakt

Telefon: 044-2503000

E-post: info@hkr.se

Fler kontaktuppgifter

Hitta hit

Trygghet och säkerhet​​​​​​​​​​​
Vid nödsituation, ring 112
Högskolans väktare nås på 044-2503650

Genvägar

  • Canvas lärplattform
  • E-post, logga in
  • Studentportal
  • Jobba hos oss
  • För medarbetare
  • Visselblåsning
 
  • Om cookies
  • Tillgänglighet
© Högskolan Kristianstad 2025
  • LinkedIn (öppnas i nytt fönster)
  • Youtube (öppnas i nytt fönster)
  • Instagram (öppnas i nytt fönster)
  • Facebook (öppnas i nytt fönster)
Följ oss

Högskolan Kristianstad är en del av COLOURS European University Alliance, ett samarbete med åtta andra europeiska universitet.

Colours logotyp.

Kontakt

Telefon: 044-2503000

E-post: info@hkr.se

Fler kontaktuppgifter

Hitta hit

Trygghet och säkerhet​​​​​​​​​​​
Vid nödsituation, ring 112
Högskolans väktare nås på 044-2503650

Genvägar

  • Canvas lärplattform
  • E-post, logga in
  • Studentportal
  • Jobba hos oss
  • För medarbetare
  • Visselblåsning
  • Om cookies
  • Tillgänglighet
© Högskolan Kristianstad 2025