Ökad samverkan med idéburen sektor för hälsofrämjande arbete
Hälsofrämjande och förebyggande arbete sker inte bara inom vård och omsorg. Nu tar forskningsplattformen Hälsa i samverkan (FPHiS) nästa steg, genom att öka samverkan med idéburen sektor.
Åsa Bringsén, Mattias Larsson och Cesar Vargas.
– Samhället förändras och ska forskningen vara samhällsrelevant måste den spegla hur samhället faktiskt ser ut, säger Åsa Bringsén, verksamhetsledare inom FPHiS.
Forskningsplattformen Hälsa i samverkan på Högskolan Kristianstad har sedan länge arbetat nära Region Skåne och kommuner inom vård och omsorg. Men i takt med att behovet av hälsofrämjande och sjukdomsförebyggande insatser ökar breddas även fokus.
FPHiS ska nu samverka närmare med representanter från idéburen sektor, alltså verksamheter som drivs utan vinstsyfte av ideella föreningar, stiftelser eller kooperativ. De två verksamheter som adjungeras av FPHiS är Medborgarskolan och Nätverket – Idéburen sektor Skåne.
– Idéburna organisationer och verksamheter har blivit viktigare och viktigare när det gäller hälsofrämjande och sjukdomsförebyggande arbete, säger Åsa Bringsén.
En bro mellan sektorer
Nätverket samlar runt 60 regionala organisationer inom civilsamhället. Enligt verksamhetschef Mattias Larsson fyller Nätverket en viktig funktion i att stärka idéburna aktörers möjligheter att genevska på regional nivå.
– Lokalt har man väldigt mycket verksamhet och aktiviteter, men regionalt är man svagare. Vårt uppdrag är att vara en neutral brobyggare mellan idéburen och offentlig sektor, säger han.
Att nu även brygga akademin närmare detta arbete ser han som ett naturligt nästa steg.
– När idéburen sektor, offentlig verksamhet och akademi möts skapas helt andra möjligheter på sikt – både för kunskapsutveckling och för finansiering.
Forskning som följer verksamheten
För Cesar Vargas, som har bakgrund inom socialtjänsten och idag arbetar med folkbildning och folkhälsoinsatser på studieförbundet Medborgarskolan syd, har behovet av forskning varit tydligt i det praktiska arbetet.
– Jag har jobbat hela mitt yrkesliv med frågor som rör utanförskap, psykisk ohälsa och delaktighet. Inom folkhälsa finns väldigt många verktyg, och nu får vi också möjligheten tillsammans med forskningen att följa upp vad som faktiskt fungerar, säger han.
Ett projekt som forskare vid Högskolan Kristianstad ska följa upp är ”Dansa hela livet” – där Medborgarskolan tillsammans med Bjuvs kommun och offentliga aktörer arbetar med dans som hälsofrämjande insats för seniorer. Dansen leds av Let’s Dance-kändisen Tobias Karlsson.
– Vi har jobbat fram den här metoden tillsammans med idéburna organisationer och äldreomsorgen. Samtidigt är det jättebra att Högskolan Kristianstad är med och stöttar och tittar på hur de här insatserna utvecklas, säger Cesar Vargas.
Nya möjligheter framåt
Ytterligare möjligheter med det nya samverkansprojektet mellan FPHiS och idéburen sektor är att det öppnar nya vägar när det gäller extern finansiering.
– Akademin befinner sig i ett läge där vi blir mer och mer beroende av extern finansiering. Samtidigt finns finansiärer som både Cesar och Mattias och andra aktörer inom idéburen sektor har erfarenhet av att arbeta med och som vi nu kan nå ut till, säger Åsa Bringsén.
2026 blir en första gemensam prövoperiod för Högskolan Kristianstads samverkan med idéburen sektor. Under året är tanken att projektet ska följas upp och utvecklas.
– Samverkan tar tid. Det handlar om relationer och att lära sig av varandra. Men när de finns på plats skapas förutsättningar för forskning som verkligen gynnar medborgarna, säger Mattias Larsson.