Starta ett studentprojekt med stöd från COLOURS
Har du en idé som kan göra skillnad? Genom det europeiska samarbetet COLOURS har du som studerar lägst en kandidatexamen vid Högskolan Kristianstad möjlighet att söka stöd för att starta ett eget ideellt projekt kopplat till en samhällsutmaning.
Om din idé har en koppling till något av våra genomförda Co-lab kan du tillsammans med ett team ansöka om att driva ett studentprojekt. Godkända projekt får upp till 3000 euro i finansiering.
Call - finansiering
Efter varje genomförd Co-lab och Hackathon bjuds deltagarna in att söka stöd för att fortsätta arbeta med sin idé eller lösning (call). Detta erbjudande riktar sig enbart till dem som har deltagit i ett Co-lab eller Hackathon.
Du anmäler ditt intresse genom att delta på mötet eller svara på inbjudan via e-post. Finansieringen för SE-projekt är begränsad till tre projekt per Co-lab. Vid frågor om ansökan om finasiering, ta kontakt med Co Space Officer.
Du får också tillgång till handledning, en personlig mentor och möjlighet att arbeta från Co Space i centrala Kristianstad. Det här är ett tillfälle att utveckla ditt entreprenöriella tänkande, samarbeta med andra och bidra till faktisk förändring i samhället.
I samband med att du kontaktar Co Space Officer för att starta ett studentprojekt får du tillgång till en mall för projektplan. När du har skrivit klart din projektplan ansöker du via ansökningsformuläret.