Hur leder man en organisation när krisen är ett faktum?
En kraftig explosion inträffar vid en av C4 Energis inmatningspunkt som slår ut elen i hela Kristianstad och delar av E.ON:s distributionsområde. Som tur är handlar det inte om verkligheten – utan om scenariot i krisledningsövningen Alma, där chefer och styrelse på C4 Energi fick öva på att leda i kris.
"Måndagen den 15 december 2025 klockan 08.55, dvs. för fem minuter sedan, inträffade en transformatorexplosion vid en av C4 Energis inmatningspunkt. Hela Kristianstads tätort är nu strömlöst och även omkringliggande kunder i E.ON:s distributionsområde är drabbade.”
Det var inledningen till en intensiv heldag där chefer och styrelse på C4 Energi fick öva på att hantera och leda genom en kris. Genom tre olika scenarier växlade deltagarna mellan rollerna krisledning, motspelare och observatörer. Övningen var upplagd för att integrera teori och praktik, där deltagarna fick agera under press, diskutera och reflektera över sina erfarenheter.
– Genom att arbeta i realistiska scenarier får deltagarna uppleva vad det innebär att leda i en krissituation. Det ger inte bara ökad kunskap, utan också trygghet i att fatta beslut när det verkligen gäller. Ett viktigt steg för en mer robust beredskap, säger Per Siljeklint, programområdesansvarig för uppdragsutbildningar inom ledarskap vid Högskolan Kristianstad.
När olika roller möts i samma scenario blir det tydligt hur avgörande samarbete, kommunikation och gemensamma processer är för att organisationen ska stå stark i både vardag och kris.
– Att få öva på att fatta beslut under press stärker vår beredskap och samarbetsförmåga. Det är en viktig investering i vår förmåga att agera snabbt och tryggt om något allvarligt skulle inträffa, säger Fredrik Åklundh, säkerhetschef på C4 Energi.