Bedömning och betyg i undervisningen
Högskolan Kristianstad bjuder in skolans lärare och ledare till seminarieserie med temat "Bedömning och betyg i undervisningen - att förstå, granska och utveckla bedömningspraktik".
Högskolan Kristianstad hälsar dig varmt välkommen till en seminarieserie för lärare och ledare med fokus på bedömning i skolan! Seminarieserien består av tre tillfällen under våren 2027.
Program
Tillfälle 1, Uppfattning om bedömning: 8 mars
Förståelse för uppfattningar och aspekter av vad bedömning innebär, samt vad som formar lärares bedömningspraktik och hur den kan utvecklas.
Tillfälle 2, Granskning av kvalitet i bedömning: 31 mars
Fördjupad förståelse för vad som avgör om en bedömning är bra, vilket inbegriper användning av bedömningsspecifika begrepp som intellektuella redskap.
Tillfälle 3, Bedömningars konsekvenser för elever och lärande: 20 april
Förståelse för hur bedömnings- och återkopplingspraktiker inverkar på elevers prestationer och motivation.
Föreläsare
Mathias Hanson, doktorand i pedagogiskt arbete vid Högskolan Kristianstad.
Hemsidan för seminarieserien Bedömning är under utveckling!