Läs- och skrivstöd
Alla studenter, och all personal vid Högskolan Kristianstad har möjlighet att gratis ladda ner en talsyntes och ett rättstavningsprogram (som läser upp text) till sina privata datorer. Stödprogrammen kan vara till stor hjälp i läsandet och skrivandet.
ClaroRead Plus- talsyntesprogram
Med hjälp av ClaroRead Plus kan du lyssna på Webbsidor, PDF-filer, Word-dokument, e-böcker med mera. Du kan även lyssna på dina egna texter när du skriver och själv kontrollera att det låter bra. Programmet innehåller även rättstavning och en skanningsfunktion så att du kan göra PDF-filer uppläsningsbara.
ClaroRead Plus finns för både Mac och PC och alla studenter kan ladda ner programmet
Hur får du tillgång till stödprogrammen?
1. Klicka på Skolonrutan här på webbsidan.
2. Sitter du utanför campus kommer du till en inloggningsruta. Här loggar du in med ditt HKR-konto.
3. Du har kommit till Studentportalen och sidan Licens- och registreringsnycklar. Under Läs- och skrivstöd hittar du inloggningsuppgifterna till Skolon
4. Klicka dig vidare till Skolon via länken Nedladdning av programvaror
5. Logga in med inloggningsuppgifterna till Skolon
6. Vi köper support till studenter från Oribi Texthelp. Kontakta dem mejl support@oribi.se
ClaroRead Plus talsyntesprogram - MANUALER
Manualer ClaroRead Plus och ClaroStava.
Filmer ClaroReadPlus och ClaroStava.
Talsyntes och rättstavningsprogram
- ClarorRead Plus är en talsyntes som läser upp elektronisk text.
- Talsyntesen kan skanna och konvertera låsta PDF:er och pappersdokument och få dem upplästa.
- Integrerad med ClaroRead Plus är rättstavningsprogrammet ClaroStava.
- När du loggat in på Skolon klicka på programmet du vill ladda ner och kopiera licensnyckeln. Den behöver du klistra in då du installerar programmet.