Andra antagningen till hösten 2019 är klar
Nu är det andra urvalet till höstens utbildningar klart och Högskolan Kristianstad har antagit 9 910 studenter. De program som har flest antagna är Förskollärarutbildning, Digital design och Beteendevetenskapligt program.
Nationellt är det något fler antagna studenter jämfört med föregående år. Det är nära 247 000 som har blivit antagna till en utbildning till hösten, en ökning med 7 280 personer eller tre procent jämfört med 2018. Det visar den senaste statistiken från Universitets- och högskolerådet (UHR).
- Vi vill välkomna alla nya studenter till högskolan och terminsstarten, säger Pia Andersson, ställföreträdande rektor. Vi är stolta över att vi fortsatt är den mest sökta högskolan i landet trots att vi har dragit ner något på antalet kurser och platser. Det gör att vi har en viss minskning av det totala antalet antagna jämfört med i fjol. Självklart ser vi också fram emot att återse alla som börjat sina utbildningar sedan tidigare!
Program med flest antal antagna | Antagna | Reserver | |
1 | Förskollärarutbildning | 227 | 0 |
2 | Digital design | 140 | 356 |
3 | Beteendevetenskapligt program | 110 | 1135 |
4 | Specialpedagogiskt program | 90 | 101 |
5 | Sjuksköterskeprogrammet - VFU förlagd i Helsingborg/Ängelholm med omnejd | 67 | 178 |
6 | Personal- och arbetslivsprogrammet | 65 | 166 |
7 | Sjuksköterskeprogrammet - VFU förlagd i Kristianstad/Hässleholm med omnejd | 63 | 222 |
8 | Miljöstrateg - Mark, vatten och samhällsutveckling | 60 | 33 |
8 | Ekonomprogrammet - Redovisning och revision | 60 | 28 |
8 | Ekonomprogrammet - Internationellt företagande och marknadsföring | 60 | 14 |
8 | Yrkeslärarutbildning | 60 | 11 |
8 | VA- och kretsloppsteknikerprogrammet | 60 | 7 |
Andra antagningsbeskedet – Urval 2
Du som nyss fått ditt andra antagningsbesked och blivit antagen eller vill stå kvar som reserv behöver inte svara på detta. Men kom ihåg att läsa dina meddelanden. I välkomstbrevet får du information om utbildningens start och registrering. Har du frågor om reservantagning, registrering, upprop, schema eller kursinnehåll kan du vända dig direkt till vår antagningsservice.
Vill du däremot inte ha din plats är det viktigt att du lämnar återbud så att den kan gå till en annan sökande. Du kan också lämna återbud på reservplatser som du inte längre är intresserad av. Har du frågor angående din reservplacering är det däremot till den fakultet där du är reservplacerad du ska höra av dig.
Det finns fortfarande möjlighet att efteranmäla sig till några av höstens utbildningar. På antagning.se visas de utbildningsplatser som är öppna för sen anmälan.