Undervisning för hållbar utveckling
Omfattning: Kursen motsvarar två veckors heltidsstudier.
Målgrupp: Det övergripande syftet med kursen är att lärare utifrån sitt eget utbildningsområde ska kunna integrera frågor kring hållbar utveckling i undervisningen så att studenterna under och efter utbildningen har med sig integrerad kunskap och reflektioner inom ämnet hållbar utveckling. Kursens syfte är att ge läraren verktyg att, utifrån det egna ämnesområde, integrera idéer och frågeställningar kring hållbar utveckling.
Kursuppläggning: Med utgångspunkt från Brundtlandrapporten som skrevs på uppdrag av FN 1987 definieras Hållbar utveckling som ”…en utveckling som tillfredsställer dagens behov utan att äventyra kommande generationers möjligheter att tillfredsställa sina behov”. Utifrån den definitionen talas det om tre dimensioner av hållbarhet: social, ekologisk och ekonomisk. För den undervisande läraren vid HKR är uppdraget att i undervisningen kunna integrera perspektiv på Hållbar utveckling med ämnesinnehåll när så är tillämpligt. Under kursens gång möter därför kursdeltagaren gästföreläsare som presenterar sitt arbete med att i undervisningssammanhang integrera Hållbar utveckling med ämnet i den aktuella utbildningskontexten. Kursdeltagaren får också i workshopform stöd att själv införliva adekvata aspekter av Hållbar utveckling i den egna undervisningspraktiken.
Syfte: Det övergripande syftet med kursen är att lärare utifrån sitt eget utbildningsområde ska kunna integrera frågor kring hållbar utveckling i undervisningen så att studenterna under och efter utbildningen har med sig integrerad kunskap och reflektioner inom ämnet hållbar utveckling. Kursens syfte är att ge läraren verktyg att, utifrån det egna ämnesområdet, integrera idéer och frågeställningar kring hållbar utveckling.
Prestationskrav:
- Deltagande i 80% av kurstillfällena (minst 4 av 5)
- Genomförande av separat examinationsuppgift inkl granska och återkoppla en kurskamrats examinationsuppgift.
Hela kursplanen finner du till höger på skärmen (eller scrolla nedåt på mobil enhet)
Intyg
Kursen motsvarar 3 veckors studier i högskolepedagogik.